Gyakori kérdések
MI SZÜKSÉGES A BELÉPÉSHEZ, A TAGSÁGI JOGVISZONYHOZ?
Ha aktív nappali tagozatos diák vagy:
- Érvényes matricával ellátott diákigazolvány, vagy ideiglenes diákigazolvány
- Ha nincs érvényes matrica a diákigazolványodon, akkor a diákigazolvány mellé iskolalátogatási vagy hallgatói jogviszony igazolás is szükséges a belépéshez.
Ha passzív nappali tagozatos diák vagy:
- Ebben az esetben nincs érvényes matricád, így diákigazolvánnyal és iskolalátogatási vagy hallgatói jogviszony igazolással együttesen kell rendelkezned belépéskor.
Hogyan történik a kifizetés?
Munkaóráid elszámolása jelenléti ív alapján történik, amelyet munkahelyi vezetőd igazol le. A bérfizetés napja legkésőbb a tárgyhót követő hónap 10. napja, ha az hétvégére, pihenőnapra vagy munkaszűneti napra esik, legkésőbb a megelőző munkanapon.
Mit tegyek, ha fizetési panaszom van?
Az egyedi megállapodásodon rajta van a kapcsolattartód neve és e-mail címe. Fizetési panasszal őt kell keresned.
mit tegyek, ha nem kaptam fizetést?
Első körben ezeket ellenőrizd: Helyesen kitöltött és leigazolt jelenléti ívet adtál-e le. Amennyiben igen, jelezd a kapcsolattartód felé azonnal és utána járunk az elakadásnak.
Az oldalon szereplő bér bruttó vagy nettó?
A weboldalunkon az órabér BRUTTÓBAN van megadva. Amennyiben 25 év aluli vagy, úgy a bruttó béred egyenlő lesz a nettóval. 25 éven felülieknek 15% jövedelemadót kell fizetniük.
Hány százalék levonás van a béremen?
Első fizetésedből levonjuk a tagsági díjunkat, ami egyszer 200 Ft (ezt kilépéskor visszautaljuk neked). Ezen kívül a bérekből 15% SZJA-t azoknál, akik elmúltak más 25 évesek.
25-30 év közötti vagyok, még tanulok és gyermeket várok. Rám is vonatkozik a 30 év alatti édesanyákra vonatkozó SZJA mentesség?
Igen, a kedvezményt igénybe tudod venni, az erre vonatkozó nyilatkozatot ITT tudod letölteni.
jövedelemigazolást kaphatok-e?
Igen, kérlek, ezzel kapcsolatban mindig a kapcsolattartódat keresd, vagy írj az info@pannondiak.hu e-mail címünkre.
Hol találom a bérpapíromat?
Szerződéskötéskor kapsz egy automatikus felhasználónevet és jelszót e-mailben, amivel betudsz lépni a Personline felületbe. Itt találod meg az aktuális havi bérpapírodat.
meddig kell leadnom és hová kell elküldenem a jelenléti ívet?
Minden ledolgozott tárgyhónapot követő hónap utolsó munkanapjáig kérjük a PannonDiák Iskolaszövetkezethez e-mailben: a jelenleti@pannondiak.hu e-mail címre eljuttatni.
kell csinálnom adóbevallást? Ti fogjátok készíteni?
Igen, diákmunkán dolgozóknak is kell adóbevallást készíteniük. A NAV mindenkinek elkészíti az adóbevallás-tervezetét, melyet ügyfélkapun keresztül tekinthesz meg az eszja.nav.gov.hu oldalon. Az ehhez szükséges dokumentum automatikusan online kiküldésre kerül az általad megadott e-mail címre az év elején, legkésőbb január 31-ig meg is fogod kapni.
Munkaközi szünetek 18 év alatt és 18 év felett / éjszakai munkavállalás?
Fontos tudni, hogy a 18. életévét be nem töltött munkavállaló úgyevezett "fiatal munkavállalónak" minősül. Neki az MT. erősebb védelmet biztosít:
- Éjszakai munka (22.00-6.00 óra), valamint rendkívüli munakidő (túlóra) nem rendelhető el.
- Napi munkaideje legfeljebb 8 óra lehet, ha több munkaviszony keretében végez munkát, akkor e munkavégzések munkaidejét össze kell számítani.
- Legfeljebb 1 heti munkaidőkeret alkalmazható (tehát max. 1 hét az az időtartam, amelyen belül a munkáltató a munkaidőt egyenlőtlenül is eloszthatja).
- A felnőtteknél hosszabb munkaközi szünet és napi pihenőidő jár.
- Ha a beosztás szerinti munkaidő meghaladja a 4 és fél órát, min. 30 perc munkaközi szünetet kell biztosítani.
- 6 órát meghaladó beosztás szerinti napi munkaidő esetén a munkaközi szünet legalább 45 perc.
- Legalább 12 óra tartalmú napi pihenőidőt kell biztosítani (azaz a munkaidő vége és következő napi munkakezdés között legalább ennyi időnek kell eltelnie).
- A heti pihenőnap és a heti pihenőidő egyenlőtlenül nem osztható be.
Ez a 18 év feletti diákok esetében annyiban változik, hogy:
- Éjszakai munka is elrendelhető.
- Ha a 6 órát meghaladja a munkavégzés, akkor legalább 20 percnyi, ha a napi 9 órát, akkor pedig minimum 25 percnyi munkaszünet jár.
Szakmai gyakorlatot is leigazoltok?
Igen! A legtöbb cégünk segít abban, hogy a diákok a kötelező szakmai gyakorlatot el tudják végezni, az ezzel kapcsolatos adminisztratív teendők nagy részét munkatársaink elvégzik számodra.
Fontos, hogy időben és teljes körűen tájékozódj az egyetemeden a szakmai gyakorlattal szemben támasztott követelményekről, mint például:
- Hány órás, napos vagy hetes szakmai gyakorlatot kell teljesítened?
- Teljesítheted-e a szakmai gyakorlatot Iskolaszövetkezeten keresztül?
- Milyen dokumentumok szükségesek a szakmai gyakorlat megkezdéséhez?
- A szakmai gyakorlat megkezdését megelőzően hány nappal/héttel előbb kell a szükséges dokumentumokat leadni?
Amennyiben szövetkezetünkön keresztül szeretnéd teljesíteni a szakmai gyakorlatodat és jelenleg is dolgozol, úgy erről tájékoztasd a PannonDiák-os kapcsolattartódat legalább 3 héttel a szakmai gyakorlat megkezdése előtt.
Mi a különbség a regisztráció és a tagság között?
A regisztráció munkavállalási szándékod jelzése, amelynek segítségével a weben keresztül értesítesz bennünket, hogy szeretnél dolgozni. A regisztráció során megadhatsz nekük olyan információkat, hogy mely irodáinknál szeretnél munkát vállalni, milyen jellegű munkák érdekelnek, vagy mikor érsz rá dolgozni.
A szövetkezet tagja az, akivel személyes közreműködésről szóló megállapodással és belépési nyilatkozattal jogviszonyt hoztunk létre.
Más Iskolaszövetkezetnél is tag vagyok, mi a teendő?
Egyszerre több szövetkezetnek is tagja lehetsz, így nem szükséges semmit tenned.
Milyen foglalkoztatási formában dolgozom?
Az Iskolaszövetkezet megbízási jogviszonyban foglakoztatja a Szövetkezeti tagokat a 2006. évi X. törvénybeli, és a Szövetkezet Alapszabályában foglalt különös rendelkezések, továbbá, a 2013. évi V. törvény (Ptk.) megbízásra vonatkozó szabályai szerint. Munkába lépés előtt keretszerződés kötésére van szükség, amely határozott időre szól a nappali tagozatos hallgatói jogviszony vagy a diákigazolvány érvényességének lejártáig. Az Iskolaszövetkezet és az Iskolaszövetkezeti tag egyedi megállapodásban rögzítik a partnernél történő munakvégzés paramétereit, mint munkavégzés helyét , a munkakört és a munka elvégzéséért járó díjazást.
Ebből adódóan mivel nem munkaszerződésről beszélük, a diákfoglalkoztatás esetében nem kell felmondási idővel, kilépő papírokkal és táppénz lehetőségével kalkulálni.
Hogyan történik a kiválasztás?
A jelentkezést követően 2 munkanapon belül a toborzó kollégáink felkeresnek a megadott elérhetőségek egyikén, egyeztetés céljából. Ezt követően továbbítják jelentkezésed az adott partnercégnek, a kiválasztási folyamat részeként vagy interjú kapcsán mi, vagy a partnercég fog veled egyeztetni.
Mi alapján választanak ki egy munkára?
Amennyiben szaktudást igénylő munkáról van szó, ügyfélszolgálatos kollégáik előzetesen felmérik tudásod, majd továbbítják önéletrajzod a partnernek. Előfordulhat, hogy a partner behív egy külön szakmai interjúra is.
hétköznap vagy hétvégén végezhető a munka?
Mindenesetben a pozíció leírásnál megtalálod ezt az információt. Általában a gyakornoki munkáink hétköznap 07.00-18.00 között végezhetőek. Alkalmi munkáinknál nagyobb számban van hétvégi/délutáni munkavégzés. Ezek mindig pontosan megjelölésre kerülnek.
Heti hány órát tudok dolgozni egy héten?
Ez mindenesetben tőled és az órarendedtől függ. Gyakornoki munkáinknál többségében a heti 20 óra vaállalása az elvárás, ennél persze igény szerint egyeztetve a céggel többet is tudsz vállalni.
Jelentkeztem egy munkára, de még senki sem keresett meg. Mit tegyek?
Toborzó kollégáink a jelentkezést követő egy munkanapon belül fel fognak keresni, de a munka jellegétől függően ez több időbe is telhet. Előfordulhat, hogy partnercégeink reagálnak kicsit lassabban, ezért türelmedet kérjük. Ha úgy érzed, már így is túl sok idő telt el a jelentkezés óta, érdeklődj telefonon vagy e-mailben az info@pannondiak.hu e-mail címen.
Ha más ajánlatot is elfogadtam, vagy meggondoltam magam?
Nincs semmi gond, csak szólj időben a kapcsolattartódnak, hogy a toborzás tovább tudjon folytatódni.
Ha fel szeretnék mondani kinek szóljak?
Ezt a szándékodat mihamarabb jelezd az adott munka koordinátorának (nevét, elérhetőségét megtalálod a munkára kapott egyedi megállapodásod alján, illetve a partnernél kihelyezett vezetődnél is)! Vedd fel vele a kapcsolatot és egyeztess arról, hogy meddig mész dolgozni, mik az esetleges további teendőid! Érdemes minimum 5-8 munkanappal előre jelezned, ha szeretnéd befejezni a munkát!
Mit kell tennem, ha le szeretném mondani a műszakot?
Ha a munkakezdésed előtt legalább 48 órával szeretnéd lemondani a műszakod, írj e-mailt a kapcsolattartó koordinátorodnak!
Hány éves kortól, kik vállalhatnak munkát?
A PannonDiák Iskolaszövetkezetnél 16 éves kortól tudsz munkát vállalni, onnantól viszont nincs megállás: a suli végéig változatos lehetőségekkel várunk, akár a karriered is megalapozhatod itt. Törvény szerint szülői engedéllyel már 15 éves kortól elérhető a diákmunka iskolaszünetekben. Mindig feltüntetjük az adott állásnál, ha a diákmunka 18 év alatt is végezhető.
Ahhoz, hogy diákként dolgozz, szükséged lesz nappali tagozatos tanulói jogviszonyra, amit igazolnod kell a diákigazolványod segítségével. Akár aktív, akár passzív jelenleg a státuszod, dolgozhatsz nálunk!
- Ha aktív nappali tagozatos diák vagy:
Érvényes matricával ellátott diákigazolvány vagy ideiglenes diákigazolvány, ha nincs érvényes matrica a diákigazolványodon, akkor a diákigazolvány mellé iskolalátogatási vagy hallgatói jogviszony igazolás is szükséges a belépéshez.
- Ha passzív nappali tagozatos diák vagy:
Ebben az esetben nincs érvényes matricád, így diákigazolvánnyal ÉS iskolalátogatási vagy hallgatói jogviszony igazolással együttesen kell rendelkezned belépéskor.
Akkor is vállalhatok munkát, ha külföldön tanulok?
Sajnos nem, jelenleg csak az vállalhat diákmunkát, aki magyarországi oktatási intézményben tanul.
Egyéb fontos tudnivalók
Nappali tagozatos jogviszonyodat minden év március 31. és/vagy október 31. napjáig oktatási intézmény által adott érvényes diákigazolvánnyal / ideiglenes diákigazolvánnyal / az iskolád által kiállított eredeti iskolalátogatási/hallgatói jogviszony igazolással szükséges igazolnod.
- Ha bármilyen okból kifolyólag nem tudsz eleget tenni az elvállalt munkavégzési kötelezettségnek kérjük, legalább 48 órával korábban jelezd kapcsolattartód felé.
- Munkaóráid elszámolása jelenléti ív alapján történik, amelyet munkahelyi vezetőd igazol le.
- A bérfizetés napja legkésőbb a tárgyhót követő 10. napja ha az hétvégére, pihenőnapra vagy munkaszűneti napra esik legkésőbb a megelőző munkanapon.
- Szövetkezetünk az adott évi kereseted alapján a következő év január 31-ig adóigazolást küld, amely szükséges (egyéb jövedelmeidet is figyelembe véve) személyi jövedelemadó bevallásod elkészítéséhez.